Pověst Oseckého hradu Rýzmburk

18. června 2017 v 19:54 | Iri |  Jednokapitolové
Povím vám pověst, kterou znám , jenž vyprávěna mi byla ve městě Osek , kde jsem vyrůstala jako dítě malé. Snad nenapíši vše, tak jak mi to bylo vyprávěno ale věřte mi je to pověst , která ukazuje temnou stránku. Temnou stránku lidí.
Stará pověst praví že v době husitských válek žil na hradě krutý hradní pán, jenž byl katolíkem a husity v lásce neměl. V blízkosti hradu ležela Osecká vesnice v níž bydleli lidé , kteří sdíleli názory husitu a byli na jejich straně.
Bohužel se o tom dozvěděl pán hradu a tak se rozhodl ihned jednat. Lidi ve vesnici nechal označit za zrádce . Bez milosti a rozdílu pohlaví či věku nechal všechny lidi z vesnice zahnat na hradě do největší věže . Jejíž dveře zapečetil tak aby se nikdo nemohl dostat ven a ani dovnitř. Nikdo si nedokáže představit muka , které prožívali matky kdy jejich děti umírali hladem a nebo nemohli nakojit kojence.
Umírali tam hladem a žízní. Pomalou a krutou stromu. Jejich nářek se nesl věží a na jiném místě v tom samém hradu jeho pán klidně hotoval. Byl spokojen sám se sebou a přesto ho něco znervózňovalo. Někdo by typoval že to bylo svědomí jenž se začalo hlásit o slovo ale to nebyla pravda. Byla to kletba. Kletba vyřčena z úst umírajících a nešťastný lidí.
Kletba jenž zněla až někdo otevře dveře do věže přivodím tím městu Osek zkázu. Neboť katastrofa se tomuto městu nevyhne. Co má být tou katastrofou to nevím . Již si to nepamatuji ale je možné že to mohou být duchové , kteří se touží pomstít za zmařené životy a dávnou křivdu jenž se jim stala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama